Nagyitáshoz kattinson a képre! Tiszavasvári - Régészeti szenzációt tártak fel Tiszavasvári határában, ami a honfoglalás kori történelmet is új megvilágításba helyezheti.
Csütörtök délben érkezett a hír, aranyat találtak az avar kori sírok feltárása közben. A helyszínt nehéz megtalálni, egy agyagbánya közelében nagy kiterjedésű területen folynak a kutatások. A kutatás vezetője Lukács József régész megmutatta, miből látható, hogy nagyjából 1300 évvel ezelőtt hova temették halottaikat az avarok.
Elmondta: időszámítás szerinti 600 körül egy népes kolónia élt ezen a területen. Korábban több mint 80 sírt találtunk, most 41-et fedeztünk fel, közülük sikerült többet feltárni, és várjuk a régészeket, hogy a lelet kiemeléssel a változékony, vagy inkább esőre hajló időt megelőzzék. Az egyik sírban megtaláltuk az egyik előkelő vezető csontjait, mellette két arany karika fülbevalót, bár az akkori szokás szerint egy fülbevalót viseltek. Az öv csatja is szépen kivehető, nem zárható ki, hogy az is arany. Derék magasságban még vannak olyan fémből készült töredékek, amik egy tegez díszei lehettek.
A megállapodás szerint a téglagyár biztosítja a feltárásokat, és ha jól fogy a tégla, akkor még további nagy területeket kutatnak át, mert a beruházás területének növelése előtt ez követelmény. A tavalyi feltárások során az itt élő népesség szegényebb részének sírjait tártuk fel, a mostani rész az előkelőké lehetett. A terület déli részén több tucatnyi ház maradványait találtuk meg, így ezt a kort sikerült alaposan feltérképezni. A lelet akár segíthet átértékelni a Honfoglalás kori történelmet is, ugyanis sokak felfogása szerint az országba érkező magyarok nem találkozhattak avarokkal, azok addigra kihaltak, a mostani lelt szerint akár azoknak lehet igaza, akik ezzel szemben azt tartották, hogy a beérkező magyarok találkozhattak, keveredhettek az itt élő avarokkal.