A Néprajzi Múzeumban március 12-én nyíló kiállítás főszereplője is az arany, ám ezúttal nem csillogó ékszerként, nem pénzes ládikák fenekéről előkerült érmeként, hanem különleges maszkok alapanyagaként. Kínától Jáva szigetéig, a Balkántól Délkelet-Ázsiáig több tucatnyi, világviszonylatban is párját ritkító műtárgyat csodálhatunk meg - kiegészítve a múzeum saját, ázsiai és óceániai remekeivel.
A műkincsek közt külön csoportba sorolt aranymaszkok is számos földrészen fellelhetők. Ki ne ismerné Tutenkhamon fáraó díszes arcmását? Vagy a Trója ellen harcoló Agamemnón mükénei király maszkját? Ám akad egy - méghozzá hazai - kollekció, amely több szempontból felülmúlja minden vetélytársát: a Zelnik-gyűjtemény. A Dr. Zelnik István üzletember, egykori diplomata által évtizedek során felépített gyűjtemény sokrétűségében, gazdagságában a maga nemében páratlan. Két és fél ezredévet ível át, legrégebbi darabja az i.e. V. század tájáról való. Fellelhetők benne vallási és halotti maszkok, rituális és színházi célú álarcok, skorpió formájú törzsi maszkjai pedig egyedülállók. A tárgyak zöme ázsiai, szűkebben délkelet-ázsiai eredetű, értéke szinte felbecsülhetetlen: a kollekció a szakértők óvatos becslése szerint is milliárdokat érhet.
Dr. Zelnik István évtizedek szorgos gyűjtőmunkájával felépített kollekciójából 24 arany és 3 ezüst maszkot láthatnak a világon először a látogatók, a Néprajzi Múzeum és a Magyar Indokína Társaság közös rendezésű kiállításán.
Az Aranyba rejtett arcok című tárlat június 20-ig tekinthető meg a Néprajzi Múzeumban.