Derekegyház - A régészek leletei alapján bebizonyosodott, hogy Szent István idejében már lakott település volt a mai Derekegyház. Sírok, lakóházak kerültek napvilágra az útépítés során.
Az idei legjelentősebb ásatását fejezte be a napokban a szentesi Koszta József Múzeum. Az épülő derekegyházi kerékpárutat tárták fel 2 kilométer hosszúságban.
Forrás: delmagyar.hu
A megelőző régészeti feltárás 3 hónapig tartott, a rossz időjárás és a közmunka miatt elhúzódott az ásatás – ismertette Béres Mária múzeumigazgató. – Késő szarmata település építményei, többek között kutak, gabonásvermek, karámokat kerítő árkok kerültek elő. Találtunk néhány sírt is, amelyek többségét kirabolták. Nagy örömünkre azonban került elő érintetlen temetkezési hely is; egy férfi lándzsával és a köpenyt összefogó ezüstfibulával. Egy másik sírban vaskést és római ezüstpénzt hagytak az egykori tolvajok. Nagyon érdekes a feltárt Árpád-kori falurészlet, amely arról árulkodik, hogy a település hosszú életű volt. Szent István korában keletkezett, és talán a tatárjárást is megérte. Érdekes, hogy messze földről – feltehetőleg Erdélyből – szállították ide a piritet, a csillámpalát és a vörös homokkövet. Három különböző típusú lakóházrész is előkerült, továbbá vas nyílhegy és egy ritkaságszámba menő üveg karperec. A leletek nagyon fontosak. Egyrészt adalékot nyújtanak Derek- egyház múltjához, másrészt kiegészítik eddigi általános tudományos ismereteinket – magyarázta Béres Mária.
A leleteket tisztítják, majd katalogizálják, így vélhetően hamarosan a közönség is betekintést nyerhet az ezer évvel ezelőtti Derekegyház életébe.