Másfél milliárd forintos támogatásból folytatódik hazánk egyik legértékesebb műemlék-épületének, az ozorai Pipo-várkastélynak a rekonstrukciója, amelynek során bővül a kastélyegyüttes turisztikai szolgáltatásainak köre, és a reneszánsz épület közvetlen környezete is megújul. A támogatási szerződés aláírására 2012. október 25-én került sor.
Az ozorai várkastély kuriózum a hazai műemlékek között, hiszen a reneszánsz világ hangulatát tükröző épületek Magyarországon csak jelentős átépítésekkel vagy romosan maradtak fenn. Ozorán azonban a 19. században magtárrá alakított épületből helyreállítható volt a 15-16. századi reneszánsz palotaépület. A hazánk kulturális örökségének részét képező műemlékegyüttes a kora reneszánsz építészet első magyarországi megjelenése, amely az idők során szinte eredeti formájában maradt fenn, a vár térfalai is tökéletesen – az országban szinte egyedülállóan – megőrizték eredeti, 15. századi állapotukat. A vár ma egykori tulajdonosa, Ozorai Pipo életének és a lovagi kultúra, a Luxemburgi Zsigmond alapította Sárkányos Lovagrend interaktív bemutatóhelye.
Látványterv a fejlesztésről
Az 1,5 milliárdos fejlesztés célja a reneszánsz várkastély és a hozzá kapcsolódó területek helyreállítása, bemutatása, kulturális és turisztikai célú hasznosítása, ami jelentős területfejlesztési húzóerőt jelent a kistelepülés számára. A program révén a Pipo-várkastélyban reneszánsz élményház, valamint interaktív vártörténeti kiállítások létesülnek, megtörténik a várkastély melletti egykori várárok, várfalak, táblás kertek, a kissé távolabbi „Kula”-kert, valamint az Esterházy-kocsma történeti hitelességen alapuló rekonstrukciója, a településmag egy darabjának helyreállítása és hasznosítása. A fejlesztés eredményeként 52.300 m² védelem alatt álló terület rekonstrukciója történik meg (ebből 8257 m² akadálymentessé válik), valamint 50.302 m² park, illetve gazdasági udvar újul meg, és 10 munkahely létesül.