Egyiptomi régészek tizennégy görög-római kori, Kr. e. III. századi sírt találtak Kairótól 300 kilométerre délnyugatra, a Baharija-oázisban. Az egyik sírban egy fiatalon elhunyt nő, arany ékszerrel eltemetett, mumifikált teteme feküdt.
A 2200 éve elhunyt, nagyon fiatal nő 97 centiméter magas múmiája egy gipszszarkofágban nyugodott igen értékes arany ékszerekkel együtt. A szarkofágon, amelyen a halott lányt római stílusú ruházatban, gazdagon ékszerezve ábrázolták, a szemeket külön is kihangsúlyozták. A szarkofág mára szürkésfehérré színtelenedett, de jól láthatóan eredetileg gazdagon színezték. A sírépítménybe egy sziklába vájt, hosszú lépcsősoron lehetett lejutni, amely egy folyosóban végződött, ez vezetett el egy nagyobb terembe, aminek a négy sarkában egy-egy masztaba, szögletes alakú sírépítmény állt.
„A sziklába vágott sírokban egyéb tárgyak is előkerültek. „Az első feltárások során agyagból készített ember formájúmaszkokat, egy különleges arany karkötőt, érméket és értékes üvegedényeket találtunk” –mondta el Zahi Hawass egyiptomi régészeti főfelügyelő. A karkötőn Hórusz négy fiát, Amszetet, Hapit, Duamutefet és Kebehszenufot ábrázolták.
A fiúk maguk is istenek voltak, az egyiptomiak hite szerint ők védelmezték a mumifikálás során a testből eltávolított és kanópuszedényekben a halott mellé a sírba helyezett belső szerveket. Ez pedig arra utal, hogy noha Egyiptomot ekkor már a görög Ptolemaioszok uralták, és uralkodó osztálya is a görög-rómaiak közül került ki, az ősi egyiptomi isteneket az új elit is félte és tisztelte.
Az oázis a Nyugati sivatagban, Bawiti város közelében található. 1996-ban Zahi Hawass itt fedezett fel 17 sírt, benne 254 aranyozott maszkú múmiával, innen kapta a terület az Aranymúmiák völgye elnevezést. Hawass szerint azonban 2000 éve a hatalmas temetőben legalább 10 000 múmiát temettek el. A régészeti főfelügyelő úgy véli, a mostani felfedezés is egy nagyobb, még fel nem tárt nekropolisz része.