Új piacok felé is nyitott idén az Art Basel, a világ egyik legnagyobb kortárs művészeti vására: Magyarország, Thaiföld és Izland is bemutatkozik a vásáron.
"Korábban elsősorban Európa és Amerika számított, ma viszont új piacok nyíltak és mindenhol ott kell lennünk" - mondta el Marc Spiegler, a vásár vezetője. Az egykori kulturális újságíró Annette Schönholzerrel közösen vezeti a világ egyik legnagyobb nemzetközi művészeti találkozóját, amely szerdán immár 42. alkalommal nyitja meg kapuit.
A június 19-ig tartó eseményen több mint háromszáz galéria a XX. és XXI. század összesen 2500 művészét mutatja be.
Kína három galériával lesz jelen a vásáron. A jövőben ez a szám tovább növekedhet, hiszen az Art Basel néhány hete átvette az Art HK hongkongi művészeti vásár hatvan százalékát. Az Art HK a kortárs művészet legfontosabb vására az ázsiai régióban. "Közvetítőszerepet játszunk a Nyugat és a Távol-Kelet között és támogatjuk az ázsiai művészeket és galériatulajdonosokat" - mondta el Spiegler.
A szervezők ahhoz hasonló sikerre számítanak az ázsiai együttműködés után, mint amilyet az Art Basel Miami Beach, a 2002-ben létrehozott művészeti rendezvénysorozat hozott. A latin-amerikai művészetkedvelők körében Miami Beachen elért siker hatására több gyűjtő érkezett ebből a régióból.
Az Art Basel az elmúlt években jelentősen megújult. 2010-ben hívták életre az Art Feature szekciót, amelybe 12 ország 20 galériájából válogattak csoportos és egyéni tárlatokat, valamint az Art Parcours-t, amelynek keretében a művészek a város különböző történelmi helyein mutattak be performanszokat, videoműveket és installációkat.
Az Art Feature szekciót idén is nagy érdeklődés kíséri, idén húsz innovatív projektet mutatnak be - ezeket több mint kétszáz pályázat közül választották ki.
A közönség számára legnagyobb vonzerővel az Art Unlimited szekció bír. Ez a szektor 17 ezer négyzetméteren állít ki monumentális és innovatív alkotásokat. A nagyformátumú szobrok és installációk közül sok külön a bázeli vásárra készült. A 62 mű között láthatóak lesznek John Baldessari, Daniel Buren, Hans-Peter-Feldmann, Anish Kapor, Thomas Schütte és Robert Rauschenberg alkotásai.
A vásárra összesen több mint ezer galéria jelentkezett. "Csak a legjobbakat választottuk ki, hiszen hírnevünket a minőségnek köszönhetjük" - mondta Spiegler.
Bár az Art Basel egyre újabb horizontok felé nyit és erőteljesen megcélozta a kínai művészeti piacot, a kiállítók nagy része - 73 galéria - Amerikából származik. Őket követi Németország ötven, Svájc 32 és Nagy-Britannia 31 galériával. Összesen 35 ország mutatkozik be a vásáron.