2011 Május 17. és június 11. között mutatja be az érdeklődőknek a Dombóvári Helytörténeti Múzeum a késő római kori, Christogram-mal ellátott aranyozott ezüst sisakot, amelyet az alsóhetényi erőd ásatásai során találtak a régészek.
Dr. Kriston-Vízi József igazgató elmondta, az Iovia nevet viselő késő római kori létesítmény, úgynevezett belső erődjének ásatási munkálataihoz még 1981-ben fogtak hozzá a régészek. A Dombóvárhoz, illetve Kapospulához közeli feltárás során rengeteg kincs került felszínre, azonban a legnagyobb horderejű leletre újabb tíz évet kellett várni.
A sisak különlegessége, hogy az orrlemezen Krisztus nevét rövidítő chi-rho – a görög X (chi) és P (rho) összetételéből kialakult – monogram látható. Ez nemcsak arra utal, hogy a viselője keresztény volt, hanem arra is, hogy a tulajdonosa hűséges császárához. Az aranyozott ezüst lemezekkel burkolt és díszített Intercisa III. típusba sorolható lovassági vas sisakot a Kr.u. IV. század második harmadától az V. századig használták.
A hetényi sisakon orrvédőjét burkoló dísz ebben az elhelyezésben egyedülálló a világon. A lemeztöredékek segítségével elkészített sisakrekonstrukció több nagy európai múzeum vándor kiállításainak dísztárgya volt.