Többek között Kodály, Pilinszky, Tamási Áron és a fiatal Kocsis Zoltán látható Molnár Edit képein a Vízivárosi Galériában; az Ifjúságom története címmel csütörtök este megnyílt tárlat a Balázs Béla-díjas fotóművész, az MTI egykori munkatársa felvételeiből nyújt csaknem 60 darabos válogatást.
"Mondhatnánk munkásságát huszadik századi képes krónikának, amelyre még az is jellemző, ami hiányzik, hiszen a forradalom alatt készült negatívokat az orosz katonák elkobozták, éppen a deportáláshoz előkészített szerelvények közelében a Keleti Pályaudvaron. Valószínűleg ez a megrázkódtatás is döntő hatással lett arra, hogy az MTI munkatársaként inkább a művelődésre, a művészetre szakosodott" - méltatja Molnár Edit munkásságát a kiállítás katalógusának előszavában Ágh István Kossuth-díjas költő.
Mint Olescher Tamás, a Vízivárosi Galéria vezetője elmondta, a péntektől látogatható tárlat is elsősorban a fotográfus művészportréi közül válogat: a képeken keresztül a közönség megismerkedhet például Áprily Lajossal, Füst Milánnal, Kassák Lajossal, Kós Károllyal, Nagy Lászlóval, Németh Lászlóval, Szent-Györgyi Alberttel vagy 95. születésnapját ünneplő művészettörténésszel, Lyka Károllyal.
A galériavezető hozzátette, hogy a magyar kultúra "aranykorát" felidéző portrék mellett Molnár Edittel és Gergely Mariann művészettörténésszel együtt más jellegű felvételeket, életképeket, városi fotókat is beválogattak a tárlat 59 fényképet felvonultató anyagába. A látogatók találkozhatnak Molnár Edit talán legismertebb fotójával is, amely azt a pillanatot örökíti meg, amint az 1961-es moszkvai filmfesztiválon a két filmcsillag, Liz Taylor és Gina Lollobrigida egymásra csodálkoznak: a két színésznő ugyanis teljesen egyforma estélyiben jelent meg a rendezvényen.
Olescher Tamás beszámolója szerint a kiállítás anyaga részben Molnár Edit 2010 decemberében megjelent Ifjúságom története című könyvében is megtalálható, a Vízivárosi Galériában azonban számos, a kötetben meg nem jelent fotóval találkozhat a közönség.
Molnár Edit tárlata június 22-ig látogatható a Kapás utca 55. szám alatti kiállítóhelyen.