Reális árverés, közgyűjteményi vásárlások a Központi Antikvárium aukcióján | Antikrégiség.hu
Születésnapi újság Ajándék újságok
Antikregiseg.hu mûkincsportál: Régiségbolt és Antikvárium egy helyen
Csodaszarvas Kulturális és Mûkereskedelmi Portál: online piactér antik mûtárgy  kortárs régiség könyv
Keresés az Antikrégiség.hu Piactéren Részletes keresés >>>
Kövesse az Antikrégiség.hu Portált Facebookon!!

Régiség kategóriák:
RSS feliratkozás: Antik bútor Antik bútor (6286)
RSS feliratkozás: Bélyeg Bélyeg (3234)
RSS feliratkozás: Egyéb régiség Egyéb régiség (3717)
RSS feliratkozás: Ékszer Ékszer (359)
RSS feliratkozás: Ezüst, fémtárgy Ezüst, fémtárgy (896)
RSS feliratkozás: Festmény Festmény (3291)
RSS feliratkozás: Grafika, rézkarc Grafika, rézkarc (545)
RSS feliratkozás: Hangszer Hangszer (702)
RSS feliratkozás: Képeslap Képeslap (1381)
RSS feliratkozás: Lámpa, csillár Lámpa, csillár (1031)
RSS feliratkozás: Militária, fegyver Militária, fegyver (735)
RSS feliratkozás: Műszaki tárgyak Műszaki tárgyak (1982)
RSS feliratkozás: Néprajzi tárgy Néprajzi tárgy (430)
RSS feliratkozás: Óra Óra (835)
RSS feliratkozás: Papírrégiség Papírrégiség (1268)
RSS feliratkozás: Pénz, érme Pénz, érme (1644)
RSS feliratkozás: Porcelán, kerámia Porcelán, kerámia (4376)
RSS feliratkozás: Szobor Szobor (825)
RSS feliratkozás: Textil, szőnyeg Textil, szőnyeg (1222)
RSS feliratkozás: Üveg, kristály Üveg, kristály (1077)
RSS feliratkozás: Vallási tárgyak Vallási tárgyak (242)

Könyv kategóriák:
RSS feliratkozás: Antik könyv Antik könyv (1866)
RSS feliratkozás: Életmód, egészség Életmód, egészség (237)
RSS feliratkozás: Gasztronómia Gasztronómia (186)
RSS feliratkozás: Gazdaság, üzlet Gazdaság, üzlet (59)
RSS feliratkozás: Gyerekkönyv Gyerekkönyv (449)
RSS feliratkozás: Idegen nyelvű Idegen nyelvű (362)
RSS feliratkozás: Irodalom, regény Irodalom, regény (1757)
RSS feliratkozás: Lemez, CD, DVD Lemez, CD, DVD (1219)
RSS feliratkozás: Műszaki könyv Műszaki könyv (318)
RSS feliratkozás: Művészeti könyv Művészeti könyv (784)
RSS feliratkozás: Nyelvkönyv, szótár Nyelvkönyv, szótár (176)
RSS feliratkozás: Régi diafilm Régi diafilm (150)
RSS feliratkozás: Régi újság, folyóirat Régi újság, folyóirat (1692)
RSS feliratkozás: Sport Sport (171)
RSS feliratkozás: Tankönyv Tankönyv (541)
RSS feliratkozás: Történelem Történelem (477)
RSS feliratkozás: Tudományos könyv Tudományos könyv (459)
RSS feliratkozás: Útikönyv, földrajz Útikönyv, földrajz (244)
RSS feliratkozás: Vallási könyv Vallási könyv (579)

Galéria: online tárlatok
RSS feliratkozás: Festmény kiállítás Festmény kiállítás
RSS feliratkozás: Fotográfia kiállítás Fotográfia kiállítás
RSS feliratkozás: Iparművészet Iparművészet
RSS feliratkozás: Kerámia kiállítás Kerámia kiállítás
RSS feliratkozás: Szobor kiállítás Szobor kiállítás
RSS feliratkozás: Textil kiállítás Textil kiállítás
RSS feliratkozás: Történelmi kiállítás Történelmi kiállítás
Segítség:
Hogyan adjak el?
Hogyan vásároljak?
Kövessen minket!
Kövesse az Antikrégiség.hu TV adásait a YOUTUBE-on!
Csatlakozzon az Antikrégiség.hu közösségéhez és kövessen minket a Twitteren!! Csatlakozzon az Antikrégiség.hu közösségéhez és kövessen minket a Twitteren!!
Csatlakozzon az Antikrégiség.hu közösségéhez és kövessen minket a Facebookon!! Csatlakozzon az Antikrégiség.hu közösségéhez és kövessen minket a Facebookon!!
Hirdetések
Csodaszarvas ebolt
RSS feliratkozás: Hírek ÖSSZES HÍR RSS feliratkozás: Árverési hírek ÁRVERÉSI HÍREKRSS feliratkozás: Kulturális hírek KULTURÁLIS HÍREKRSS feliratkozás: Történelmi hírek TÖRTÉNELMI HÍREK RSS feliratkozás: Mozgóképes hírek MOZGÓKÉPES HÍREK RSS feliratkozás: Naptár idõpontok NAPTÁR

Reális árverés, közgyűjteményi vásárlások a Központi Antikvárium aukcióján

Megosztás

2010.06.07. | Árverési hírek

Továbbítás e-mailben | Nyomtatás

Reálisnak és elfogadhatónak tartja a Központi Antikvárium pénteki árverésének eredményét az aukciót szervező Bálinger Béla. Azt, hogy a legértékesebbnek tartott darabok kikiáltási áron keltek el, s néhány kivétellel, a többi tételt sem licitálták induló áruknál sokkal feljebb.

Igen sok, - tizennégy - tételt nyilvánított védetté az Országos Széchényi Könyvtár, köztük olyan kiadványokat is, amelyeknek nincs magyar vonatkozásuk. Ezzel pedig kizárták a külföldi vásárlókat - magyarázta az antikvárius. Így eshetett meg, hogy a valóban páratlan értékű, 1501-ben, pergamenre nyomtatott párizsi hóráskönyv iránt nem volt nagyobb kereslet. A hóráskönyv, a magánájtatosságra - elsősorban nők számára - készült imádságoskönyv virágkorát a XV. századi francia nyelvterületen élte. A legszínvonalasabb hóráskönyvek a koblenzi származású, Thielman Kerver párizsi nyomdájából kerültek ki. Innen való az aukción 1, 6 millió forintért kínált és ugyanennyiért leütött példány is.

Bálinger Béla elmondta, hazai árverésen az elmúlt fél évszázadban, pergamenre nyomtatott hóráskönyv nem bukkant fel. Magyar közgyűjteményben e kiadásból, sőt a Kerver-műhely bármely hóráskönyvéből sincs példány. Most is magángyűjteménybe került a jó állapotban megmaradt kötet.

E mellett még három könyvért adtak egymillió forintnál magasabb összeget. Két ősnyomtatványért, amelyeknek II. Pius pápa a szerzője. A humanistaként számon tartott Aeneas Silvius Piccolomini, akit 1458-ban pápává választottak, családi leveleinek gyűjteményében méltányolja a magyarok szerepét a török ellenes harcokban. Ezt a reneszánszkori forrásmunkát 1,2 milliós kikiáltási áron ütötték le. A másik, II. Pius török tárgyú levelezését tartalmazó ősnyomtatványban, a pápa felszólította Mohamed török szultánt, hogy hagyja el hitét, és legyen kereszténnyé, így elismerné őt bizánci császárnak. Ez, az elmúlt fél évszázad magyarországi árveréseinek történetében a legrégebben, 1469-ben, kiadott könyv, 2,4 millió forintról 4 millióig jutott.

"A Magyar Szent Koronának és az ahhoz tartozó tárgyaknak históriája" című, színes rézmetszetekkel illusztrált kötetet Decsy Sámuel jegyzi, aki a nemesi reformmozgalom egyik meghatározó alakja, a magyar nemzeti irodalom és nyelv megteremtésének és megújításának egyik úttörője volt. A II. Lipót 1790-es, pozsonyi koronázásnak emléket állító, dekoratív könyvet 1,5 millió forintét vitték el.

Néhány, százezres kategóriában induló tételért azért többen is licitáltak. Így vitték el Weöres Sándor A fogak tornáca című kötetének teljes autográf kéziratát 500 ezer forintról 650 ezerre, I. Rákóczi György erdélyi fejedelem két, saját kezűleg aláírt, magyar nyelvű levelét, egyenként 150 ezer forintról 360 ezerre emelve.

Ha milliós összegekért nem is, de jó néhány százezerért bevásárolt az aukción a nemzeti bibliotéka is. A báró Csekonics család zsombolyai uradalmának gyönyörűen színezett, kéziratos, 1791-ből való térképéért 500 ezer forintról indult a licit, és 750 ezer forintnál ért véget. Az Országos Széchényi Könyvtár azonban élve elővételi jogával, megszerezte azt. Megvette a könyvtár Vincenzo Maria Coronelli Magyarország határszínezett, rézmetszetű térképének 1788-as kiadását, valamint egy Magyarországot és a Balkánt ábrázoló rézmetszetű térképet.

Sikerült az Országos Levéltárnak is begyűjtenie két oklevelet, amelyben két Habsburg uralkodó, I. Rudolf magyar király és II. Ferdinánd német-római császár és magyar király nemességet és birtokot adományoz.

Forrás: MTI

Hozzászólások: Új hozzászólás
Még nincs hozzászólás
Legfrissebb mozgóképes hírünk:
Legfrissebb fórum témáink:
Kik rejtőznek a szignók mögött?
Porcelán készlet beazonosítása
festő szignó alapján
Porcelán jelzés keresés
NFT technológiák
comune di ferrara
Kérdés
Porcelán monogram
erről a jelzésről szeretnék többet tudni
Hollóházi porcelán szett
Csodaszarvas mûkereskedelmi portál
Megtalál minket Qr kód alapján is KÖVESSEN MINKET: Facebook KÖVESSEN MINKET: Twitter KÖVESSEN MINKET: Youtube KÖVESSEN MINKET: Google+ KÖVESSEN MINKET: Pinterest

Honlapunkról
Hogyan adhatok el?
Hogyan vásárolhatok?
Ingyenes hirdetésfeladás!

Regisztráció
Elfelejtett jelszó
Írjon nekünk!
Hírlevelet kérek

Művész adatbázis
Művészeti fogalomtár
Antikrégiség.hu Mesetár
Antikrégiség.hu Akadémia

Videók
Árverési hírek
Kulturális hírek

Történelmi hírek

© 2022 Antikrégiség.hu | Hírlevél | Elérhetõség | Üzletszabályzat | Médiaajánlat | Szerzõi jogok | Antikrégiség.hu adatvédelmi elvei