Vörös Béla munkáiból látható szeptemberben retrospektív kiállítás a Párizs közeli Sevres-ben, ahol a magyar szobrászművész élete egy jelentős részét töltötte.
A helyi önkormányzat kezdeményezésére a sevres-i városházán, a Párizsi Magyar Intézet támogatásával nyílt tárlat fővédnöke Trócsányi László párizsi magyar nagykövet. Az Esztergomban született és a budapesti Képzőművészeti Főiskolán végzett szobrászművész 1925-től élt Franciaországban, 1948-tól haláláig a Párizs közeli Sevres-ben. Az általa tervezett Bauhaus stílusú műteremházban és annak szoborkertjében őrzi családja a művész hagyatékát. A városházán rendezett kiállítás a családi gyűjteményben található, 1920 és 1970 között készült szobrokból, rajzokból és dekoratív tárgyakból nyújt áttekintést – mondta Cserba Júlia, a tárlat egyik kurátora.
A Párizsban élő művészettörténész felhívta a figyelmet arra, hogy a méltatlanul elfeledett magyar szobrászművész a 20. század húszas-harmincas éveiben jól ismert alkotó volt. A francia szakmai életben a mai napig számon tartják: csoportos kiállításokon és árveréseken gyakran megtalálni a műveit, retrospektív kiállítása viszont halála óta nem volt.
Vörös Béla főként a kubizmus és az art deco hatása alatt álló, szögletes formákkal jellemezhető szobrokat készített, valamint iparművészeti tevékenységet is folytatott. Leginkább a bronzöntést kedvelte, de vannak elefántcsontból készült használati tárgyai, valamint vasból, rézből és műanyagból készült munkái is.
A szobrász Franciaországban sem szakította meg kapcsolatát a magyar művészeti élettel, a Magyar Képző- és Iparművészeti Szövetség tiszteletbeli tagja volt. Munkásságát felölelő több mint háromszáz alkotását szülővárosának adományozta. Az esztergomi Balassi Bálint Múzeum mellett a Szépművészeti Múzeum, a Magyar Nemzeti Galéria és a pécsi Janus Pannonius Múzeum gyűjteményében is megtalálhatók művei.
Halála után hamvait az Esztergomban felállított Haldokló ifjú című szobra talapzatában helyezték el. Életmű-kiállítása szeptember 30-ig látogatható Sevres-ben.