Korognai János festőművész (Mosonszentpéter, 1950- ).
Élete:
1950-ben születtem a magyarországi Mosonszentpéteren. Művészi pályámon Tallós Prohászka István és Karczagi Endre mosonmagyaróvári festőművészek indítottak el. A középiskola elvégzése után tanulmányaimat a Budapesti Dekoratőrképző Iskolában folytattam. Tanáraim voltak többek között Dr. Dombi József művészettörténész és Czétényi Vilmos grafikusművész. Nyaraimat a Képzőművészeti Főiskola nyári alkotótelepén a Zebegényi Szőnyi István Művészeti Szabadiskola kurzusain töltöttem. Mestereim Dr. Végvári Lajos művészettörténész és Máger Ágnes grafikusművész voltak. Kétszer oklevéllel jutalmazták műveimet. Több éven keresztül részt vettem a Mártélyi Művészeti Szabadiskola mukájában is. Itt is oklevéllel díjazták alkotásaimat. 1980-ban a pécsi Tanárképző Főiskolán diplomáztam rajz - földrajz szakon. Itt Soltra Elemér tanszékvezető segítette fejlődésemet. Rendszeresen részt vettem megyei és országos pályázatokon. Többször díjazták alkotásaimat. Képeim megtalálhatók hazai galériákban és eljutottak Európába a Távol Keletre és az Egyesült Államokba is.
Tagja vagyok a Landscape Artists International-LAI-Group, az Egyetemes Magyar Képzőművészeti Egyesület-EMKES-Stockholm és a New Yorker SOHO and CHELSEA Artistic Communities művészeti társaságoknak. 2005 áprilisában bemutató cikk jelent meg rólam a New York-i ArtisSpectrum Művészeti Magazinban.
Festészetemről:
Az esztétikus stílusokhoz kapcsolódó tiszta európai figuratív festészetre törekszem. Kortárs posztmodern realista festőnek tartom magam. A múltban gyökeredző megújításnak, nem lebontásának a híve vagyok. Számomra az antik megnevezés csak kereskedelmi kategória, ahogy a modern kifejezés sem önmagában minőségi kategória.
Távlati célom új utak felkutatása az esztétikus ábrázolás területén. A reneszánsz korban kialakult táblakép és vászon olajfestményeket készítek, a keresztény gyökerű művészetre jellemző tájkép, városkép, csendélet és figurális műfajokban. Festészetemben kerülni szeretném a nonfiguratív ábrázolást valamint a technicizmust, primitívizmust, más műfajok és idegen kultúrák hatásait. Közvetlenül a második világháború előtti magyar polgári festészethez szeretnék csatlakozni. Generációs elődeimnek a Nagybányai Iskola festőit, élükön Ferenczy Károlyt és Szőnyi István festőművészt tartom. Közel áll hozzám Mednyánszky László és Tornyai János nyitott szemléletű természetközeli művészete is.