Bocskai szabadságharc hősei - Lippai Balázs hajdúkapitány
Bocskai-szabadságharc 1604–1606 között zajlott. A fegyveres felkelést Bocskai István vezette Habsburg Rudolf kormányzata ellen. Ez volt a magyar rendek első Habsburg-ellenes fegyveres felkelése, melyhez a hajdúk is csatlakoztak. Bocskai István csapatai 1604 és 1606 között Rudolf erőit kiszorították Erdélyből, valamint a királyi Magyarország északi és keleti területeiről. A győztes felkelés hosszú évtizedekre visszavetette a dinasztia központosító törekvéseit, egészen 1671-ig, a nyílt abszolutizmus bevezetéséig.
Bocskai szabadságharc hősei - Lippai Balázs hajdúkapitány
Lippai Balázs katonai pályafutását Lippa várában kezdte közlegényként.
1604. október 14-én már mint hajdúkapitány az elsők között csatlakozott Bocskai Istvánhoz. Kitűnt a Barbian Belgiojoso kassai főkapitány császári csapatai elleni álmosdi csatában. Lippai és Némethy Balázs irányításával háromezer, nagyrészt lovas-puskás hajdú megfutamította a Johannes Pezzen vezette, mintegy kétezer gyalogost, hatszáz lovast és kilenc ágyút felvonultató császári sereget. A császáriak nagy részét megsemmisítették vagy elfogták. A hajdúcsapatok váratlan támadása nyomán a Partium és a Tiszántúl Bocskai kezére került.[1]
Lippai Balázs főkapitányként 1604. október 28-án bocsátotta ki első ismert kiáltványait a felső-magyarországi vármegyékhez, városokhoz és várakhoz. Mint „az igaz hit mellett, a Magyarország mellett s az Istennek templomi mellett felfegyverkezett magyar keresztyén vitézlő rendeknek, kik mivelünk vannak, főkapitányok” közli, hogy „az igaz hitnek vallásáért kezdettük el ... a hadakozást”, hogy „frigyünk az török császárral, tatár császárral ..., vagyon”, s „hogyha mindjárást mi hozzánk nem jöttök, bizony fejenként meg kell halnotok ..., mert tartozunk az mi édes hazánknak s nemzetségünknek, hogy szabadulása legyen ez sok ínségtől”